Čo je ochladzovanie
pokožky hlavy?

Ochladzovanie pokožky hlavy je jednoduchý postup, ktorý môže zabrániť alopécii spôsobenej určitými chemoterapeutickými liekmi. Preukázaná je jeho účinnosť v boji proti alopécii vyvolanej chemoterapiou a schopnosť pomôcť pacientkam zachovať si vlasy alebo aspoň ich značnú časť. Pre pacientky to znamená, že si udržia určitú mieru kontroly nad svojím stavom a súkromím, čo podporuje ich pozitívny postoj k liečbe.

Prečo chemoterapia spôsobuje vypadávanie vlasov?

bunky

Chemoterapia pôsobí cielene na všetky rýchlo sa deliace bunky v tele. Vlasy obsahujú druhé najrýchlejšie sa deliace bunky v tele a práve z tohto dôvodu mnohé chemoterapeutiká spôsobujú vypadávanie vlasov. Útočia na vlasové folikuly v rastovej fáze, v dôsledku čoho cca 2 týždne po zahájení liečby nastáva vypadávanie vlasov.

Základným princípom chemoterapie je narušenie mitotických a metabolických procesov v rakovinových bunkách. Dôvodom, prečo sú liečbou zasiahnuté aj vlasové folikuly, je to, že až 90% z nich sa nachádza vo fáze aktívneho rastu (anagénna fáza).

Chemoterapia vyvoláva apoptózu keratinocytov a regresiu vlasových folikúl, ako aj zhoršenie metabolických a mitotických procesov vo folikulách v anagénnej fáze. To všetko vedie k rýchlej a rozsiahlej alopécii.

Ako funguje ochladzovanie pokožky hlavy

vlasy

Poškodenie vlasových folikúl pri chemoterapii sa dá zmierniť ochladzovaním pokožky hlavy. Funguje to tak, že bezprostredne pred chemoterapiou, počas nej a po nej sa teplota pokožky hlavy zníži o niekoľko stupňov. Tým sa zníži prítok krvi do vlasových folikúl, čo môže zabrániť strate vlasov, alebo ju aspoň minimalizovať.

Pri ochladzovaní nastáva vazokonstrikcia ciev, ktorá preukázateľne znižuje prietok krvi v pokožke hlavy na 20 % až 40 % normálneho prietoku, takže sa do vlasových folikúl dostáva menšie množstvo chemoterapeutík.

čiapka

Ochladzovaním sa znižuje difúzia liečiva cez plazmatickú membránu, v dôsledku čoho sa do buniek môžu dostávať menej účinné dávky lieku. Delenie buniek je riadené metabolizmom a ochladzovaním sa tento proces spomaľuje.

Pokles metabolickej aktivity buniek vo vlasových folikulách zároveň zrejme spôsobuje lokalizované celkové zníženie cytotoxicity chemoterapeutík pre pokožku hlavy.

Systém a servis svetovej triedy.

Systém ochladzovania pokožky hlavy Paxman je globálne uznávaný ako popredný výrobok na prevenciu straty vlasov pri chemoterapeutickej liečbe rakoviny prsníka. Systém bol skúšaný a vyvíjaný viac ako 20 rokov, takže dosahuje tú najvyššiu úroveň klinickej účinnosti, bezpečnosti pre nemocničné prostredie a pohodlia pre pacientky.

Systém ochladzovania pokožky hlavy Paxman používajú najmä pacientky s rakovinou prsníka pri najbežnejších režimoch chemoterapeutickej liečby, pričom je navrhnutý tak, aby spĺňal potreby tak pacientok, ako aj ošetrujúceho personálu. Kompaktná jednotka umožňuje ľahké ovládanie, rýchly presun a efektívne skladovanie systému. K dispozícii sú prístroje pre jednu alebo pre dve pacientky, čo poskytuje väčšiu flexibilitu pre zdravotnícke zariadenie.

Ako to funguje?

Najdôležitejšími vlastnosťami systému Paxman prevencie proti vypadávaniu vlasov sú špeciálne navrhnuté ľahké chladiace čiapky. Malá čiapka naplnená chladiacim médiom váži 795 gramov. Čiapky sú mäkké, pružné, poskytujú pohodlie a dobre priliehajú na hlavu pacienta, čo je nevyhnutné pre správne fungovanie.

Chladiaca látka prechádza čiapkou a odoberá teplo z pacientovej hlavy. Vnútorné teplotné čidlá zabezpečujú, že pokožka hlavy si udržiava až do konca chemoterapie konštantnú teplotu.

Čiapky sú k dispozícii v rôznych veľkostiach a pre ľahšiu identifikáciu sú farebne označené. Malé, stredné a veľké čiapky sú dodávané so systémom vhodným pre väčšinu pacientov s rôznymi veľkosťami hlavy. Pre pacientov s menšou alebo s extra veľkou hlavou sú k dispozícii čiapky extra malé alebo extra veľké. Čiapky sú profilované do kontúry hlavy a okolo uší. Tým sa zvyšuje úroveň pohodlia a znášanlivosť pre pacientov.

Dôvody na používanie systému svetovej triedy Paxman:

 • Klinicky preukázaná úspešnosť
 • Nízka časová náročnosť ošetrenia
 • Ľahká a pohodlná čiapka sa ľahko používa a celý systém je nízko-údržbový
 • Školiace videá (na webovej stránke spoločnosti Paxman) poskytujú zrozumiteľný návod na nasadenie čiapky
 • Schválenie úradom FDA
 • Rozsiahle celosvetové skúsenosti

Systém ochladzovania pokožky hlavy Paxman sa dodáva v 2 prevedeniach – na ošetrenie 1 pacientky, alebo na nezávislé ošetrenie 2 pacientok súčasne. Systém ochladzovania pokožky hlavy Paxman slúži v nemocniciach, na chemoterapeutických pracoviskách a aj v iných zdravotníckych zariadeniach.

Systém využíva poprednú technológiu ochladzovania pokožky hlavy na prevenciu vypadávania vlasov. Pozostáva z chladiacej jednotky obsahujúcej chladiace médium, ktoré sa rozvádza do špeciálne navrhnutých chladiacich čiapok. Vedenia chladiaceho média sú uchytené k vyvýšenému nastaviteľnému ramenu, ktoré zabezpečuje maximálne pohodlie pre pacientku.

Charakteristiky

prístroj
 • Malé, kompaktné rozmery a ľahké manévrovanie
 • Vyhotovenie pre jednu pacientku alebo pre dve pacientky, ktoré sú ošetrované nezávisle
 • Dobre čitateľný displej s dotykovou obrazovkou s grafickým zobrazením stavov
 • Jednoduché ovládanie vypínačom na jeden dotyk
 • Vedecky vyvinuté neviskózne nízkoteplotné chladiace médium s ultra vysokou účinnosťou pri odvádzaní tepla
 • Okamžitá použiteľnosť a chladenie hneď po pripojení k systému
 • Vizuálna a zvuková signalizácia zníženia alebo zastavenia prietoku chladiaceho média
 • Varovná signalizácia vysokej teploty prostredia
 • Odpočítavací časovač prístupný cez dotykovú obrazovku a displej
 • Diagnostický prístup k systému pre obsluhu
 • Zakódovaný prístup pre servisných technikov
 • Telefonická technická podpora